Comenius Projesi

Avrupa Birliği tarafından desteklenen, Devlet Planlama Teşkilatı Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi (Ulusal Ajans) tarafından koordine edilip denetlenen, Hayat Boyu Öğrenme Programlarının, okul eğitimini kapsayan “Comenius Programı”, Avrupa Birliği üyesi ülkelerde okullar arası işbirliğini teşvik ederek, okul eğitiminin kalitesini artırmayı, dil öğrenimiyle kültürler arası diyaloğun gelişmesini desteklemeyi amaçlamaktadır. Comenius Okul Ortaklıkları, okulların Avrupa’daki eğitim kurumlarıyla ortak olarak gerçekleştirdikleri çeşitli eğitim faaliyetlerini kapsar. Bu faaliyetler, projede yer alan öğrencilerin, öğretmenlerin ve kurumların kültürel gelişimlerini sağlamayı, kendi kültürel değerlerimizin tanınıp tanıtılmasını amaçlamaktadır. Bu yolla öğrenciler ve eğitimciler Avrupa’daki emsalleriyle başarılı uygulamaları ve deneyimlerini paylaşma fırsatı bulacaklardır.

İTÜ GVO Özel Dr. Sedat Üründül Anaokulu, Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı tarafından yapılan 2008  yılı Ulusal teklif çağrısına istinaden Hayatboyu Öğrenme/ Comenius Programı’ na başvurmuş ve “ Art of All Arts” başlıklı proje başvurumuz 27 Temmuz 2009 tarihinde , Devlet Planlama Teşkilatı Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi (Ulusal Ajans) tarafından kabul görmüştür.

Başvuru sürecinde toplam 12 ortaklı olan proje, kabul aşamasında 8 ortağa düşmüş, daha sonra Koordinatör ülke Bulgaristan ve ortaklardan İspanya’ nın çekilmesiyle toplam 6 ortakla çalışmalara İngiltere (U.K) Koordinatörlüğünde başlamıştır. Projemizde ortaklarımız; İngiltere (Wales), İtalya, Estonya, Polonya ve Macaristan’ dır. “ Art of All Arts” başlıklı proje ile 2 yıl sürecek olan Comenius çalışmalarımız başlamıştır. Okulumuzda projenin koordinatörlüğü İlkay YILMAZ tarafından gerçekleştirilmiştir.

“Art of All Arts” başlıklı projemizin amaçları; 

 1. Sanata karşı, çocukların ilgilerini arttırmak.
 2. Öğrencilerin sanat aktivitelerine katılımını sağlamak
 3. Sanat deneyimlerinin paylaşımıyla kültürler arası işbirliğini ve farkındalığı arttırmak.
 4. Proje ürünlerinde bilgisayar kullanmaya ve kayıt teknolojilerini kullanarak fikir alışverişi sağlamak.
 5. Öğrenciler arasındaki arkadaşlık ilişkilerini ve hassasiyetlerini geliştirmek.
 6. Öğretmenlerin katılımını sağlamak.
 7. Sanatı, diğer disiplinlerle birleştirerek, öğrenmeyi estetik değerlerle kalıcı kılmak.
 8. Dünya vatandaşlığı ile ilgili; Çocukların, ailelerin ve yerel halkın farkındalığını arttırmak
 9. Davranış problemi olan çocukları sanat aktiviteleri ile bütünleştirmek olarak belirlenmiştir.


 • İlk proje koordinasyon toplantısı 3 -7 Kasım 2009 tarihleri arasında İngiltere-Wales-Swnasea ‘ de bulunan ortağımız ve Koordinatör Ülke Wales Brynhyfryd Infant School ‘ un ev sahipliğinde gerçekleşmiştir.
 • Proje kapsamındaki 2. Koordinasyon toplantımız Polonya ‘ nın Poznan şehrinde bulunan Szkola Podstawowa im. Bernarda Chrzanowskiego Wojnowicach ‘ ta 1-6 Mart tarihlerinde gerçekleştirilmiştir.Anaokulumuzdan 4 kişilik öğretmen grubu Polonya ya gitmiş ve ortağımız olan okulun  ev sahipliğinde okul gözlemlerinde ve bilgi paylaşımlarında bulunulmuştur.
 • 3. Koordinasyon Toplantısına okulumuz ev sahipliği yapmıştır. 8-15 Mayıs 2010 tarihleri arasında ortağımız olan 5 ülkeden toplam 14 öğretmen ve yönetici Anaokulumuzda gözlemler yapmış, ders izlemiş ve etkinliklere katılmıştır.

11 Mayıs 2010 Salı günü İTÜ Süleyman Demirel Kültür Merkezi’ nde Proje Toplantısı ve Tanıtımının açılış töreni gerçekleştirilmiştir. Törene Sarıyer Kaymakamımız, İlçe Milli Eğitim Müdürümüz, , Sarıyer Belediye Başkan Yardımcımız, İTÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Derin URAL, İTÜ GVO Genel Müdürü Yard. Doç.Dr. Nilgün ULUSER İNAN,Okul Müdürlerimiz ,yöneticilerimiz ve velilerimiz katılmışlardır. Açılış konuşmalarının ardından, öğrencilerimiz spor, bale, İngilizce ve drama performanslarını sergilemiştir. Proje kapsamında ortak okullarca yapılması planlanan “İda ‘ nın Çiçekleri” adlı oyun drama klübü öğrencileri tarafından sergilenmiştir.Öğrenci performaslarımız konuklarımız tarafından beğeni ile izlenmiştir.

Okulumuzda yapılan gözlem ve bilgi paylaşımlarının yanı sıra, proje ortaklarımıza İTÜ GVO Özel Natuk Birkan İlköğretim Okulu ve İTÜ GVO Özel Ekrem ELGİNKAN Lisesi ,İTÜ MOBGAM ve İTÜ Sosyal Tesisleri tanıtılmıştır.Yaşadığımız bölge ve kültürümüz ve kültür varlıklarımızı tanıtmak amacı ile ortaklarımıza İstanbul farklı turlar yapılarak tanıtılmıştır.

 • 4. koordinasyon ve proje değerlendirme toplantımız Macaristan-Szolnok kentinde bulunan Szolnoki Mustarmag Romai Katolikus Ovoda ‘ da 02-09 Ekim 2010 tarihlerinde gerçekleştirilmiştir. Okulumuzdan toplam 4 öğretmen toplantıya katılmıştır. Macaristan ın eğitim sistemi ile ilgili genel bilgileri Szolnok Belediyesi Eğitim Direktörü bir brifingle vermiştir. Birden fazla Anaokulu ve çevre okullar gözlemlenmiştir. Projenin devamı ile ilgili toplantılar yapılmış, yapılan çalışmalar değerlendirilmiştir.
 • 5. Proje koordinasyon ve değerlendirme toplantısı İtalya Direzione Didattica Statale Di Pietra Ligure ‘ de 5-12 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. 6. ve final değerlendirme toplantısı Estonya-Tallin ‘ de Punamütsikese Mudilasmaja 19-24 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilmiştir.

Toplam 12 hareketli olan Çok Ortaklı Projemiz 17 hareketlilik gerçekleştirilerek tamalanmıştır.Final Raporunun Türk Ulusal Ajansına Sunulması ile 31 Temmuz 2011 de Comenius okul ortaklığı projemiz başarıyla sona ermiştir.


 
 

Eklenme Tarihi:02.05.2012 11:32 Düzenlenme Tarihi:26.02.2019 11:53
İTÜ Ayazağa Kampüsü Özel Dr. Sedat Üründül Anaokulu Maslak Sarıyer/İstanbul